Kategorie

Książeczki dla dzieci - oczami dziecka

Dostępność:
Jest
szt.
59,00 zł49,00 zł
Czy wiesz, że u tygodniowego dziecka ostrość widzenia jest 30 razy gorsza niż u dorosłego?
Maluch najlepiej dostrzega to, co znajduje się w odległości 20-30 centymetrów od jego twarzy. Świat, który widzi kilkutygodniowe dziecko, przypomina obraz oglądany przez zamarzniętą szybę. Dość dobrze widzi kontrastowe zestawienia: czerń i biel, pod warunkiem, że wzory są duże.

Dlatego też w 
pierwszym okresie życia dla dziecka najatrakcyjniejsze są ilustracje w kontrastujących barwach, najlepiej czarno-białe. Uwagę noworodka przyciągają proste kształty i silnie skontrastowane powierzchnie. Badania wykazują, że najpierw patrzy on na miejsca styku kolorów, np. białego i czarnego, a dopiero później przesuwa wzrok po kształtach.

W drugim kwartale życia wzrok dziecka
wyostrza się. Świat widziany jest już bez efektu rozmywania się, jednak dziecko nadal nie widzi faktury przedmiotów.

 

Pierwsze pół roku życia jest bardzo ważne w rozwoju dziecka, dlatego trzeba zadbać o dostarczenie mu odpowiednich bodźców wzrokowych.
Książeczki dla małych dzieci dostępne na rynku nie są dostosowane do wzroku niemowląt. Za dużo jest w nich kolorów, zbyt wiele szczegółów. Dbając o ogólny rozwój niemowląt najmłodszych dziecinależy pamiętać o tym, w jaki sposób widzi ono świat i zapewnić mu kontakt z przedmiotami ,które zostały zaprojektowane specjalnie z myślą o nim.

Na podstawie badań wywodzących się z psychologii rozwoju małego dziecka powstała seria trzech książeczek „Oczami maluszka”, której pomysłodawcą jest Magdalena Ladzińska, mama rocznej Mai.

Każda z książek jest zestawem czarno-białych, specjalnie dobranych ilustracji przedstawiających przedmioty z najbliższego otoczenia maluszka. Książeczki pozwalają nawiązać bliską więź między rodzicami a dzieckiem. Stwarzają okazję i poddają tematy do snucia opowieści o otaczającym dziecko świecie. Dzięki tym książeczkom rodzic wprowadza malucha w świat książek od pierwszych miesięcy życia.